A Nemzeti Adó- és Vámhivatal vámlaboratóriuma, a Szakértői Intézet évente több ezer mintát vizsgál saját, társhatóságok és gazdálkodói kérvény alapján. A most negyedévszázados szervezet az áruk jellemzőinek vizsgálata és tarifális besorolásuk révén nemcsak az adócsalás, a hamisítás, a tiltott szerek elleni küzdelmet támogatja, hanem a jogbiztonság erősítése mellett védi a költségvetést és a fogyasztókat is.
A NAV Szakértői Intézetének jogelődje, a Vám- és Pénzügyőrség Vegyvizsgáló Intézete 25 éve kezdte meg működését. 2004-ben pedig tagja lett az Európai Vámlaboratóriumok Csoportjának, mai nevén a Vámlaboratóriumok Európai Hálózatának. Az Intézet feladatai az évek alatt folyamatosan bővültek, fő profilja azonban változatlan maradt: különböző termékek laboratóriumi vizsgálata.
Tevékenységével hozzájárul a költségvetési bevételek növeléséhez is. Hiszen a vám mellett több adónem (például az áfa, a népegészségügyi adó) hatálya alá tartozás is a termékek áruosztályozásán alapul.
Az itt dolgozó szakemberek mindemellett elvégzik az áruforgalomban érkező ismeretlen vegyi anyagok analitikai vizsgálatát is. Valamint a fogyasztók életét és egészségét védve szűrik ki a veszélyes, tiltott anyagokat.
A vámlaboratórium mellett hét mobillaboratóriumot is segíti kollégáink munkáját, így az ország bármely pontján végezhető helyszíni ellenőrzés. A szakértők néhány perc alatt megállapítják, hogy történt-e jogsértés és ha igen, a pénzügyőrök és a revizorok azonnal tudnak intézkedni. A mobillaborokban évente ezres nagyságrendben vizsgálnak alkoholtermék- és ásványolajmintákat, és azonosítanak az előírásoknak meg nem felelő, vagy akár ismeretlen eredetű termékeket. A NAV mobillaborjai világszerte ismertek, számos ország vámhivatala érdeklődött irántuk. A magyar minta alapján például a csehek 2019-ben helyezték üzembe első mobillaborjukat.
Az Intézet legnagyobbrészt a NAV-szervek által vett mintákat vizsgálja, és állít ki róluk szakvéleményeket. De a rendőrség, bíróság vagy más szerv kirendelése alapján is szakértőként jár el árubesorolási, jövedéki minősítéssel kapcsolatos, továbbá termékhamisítási ügyekben. Ide futnak be vizsgálatra a kereskedelmi áruforgalomban érkező, tiltott vagy engedélyhez kötött ismeretlen vegyi anyagok – legtöbbször dizájnerdrogok – is. Szakértőink évente több száz mintából mutatnak ki kábítószert, új pszichoaktív anyagot, gyógyszerhatóanyagot, vagy épp kábítószer-prekurzort.
Az Intézet nemcsak a hatóságoknak, hanem az adózóknak is nyújt szolgáltatásokat. Termékek laboratóriumi vizsgálatát, tarifális, jövedéki besorolását végzi a benyújtott kérelmek alapján. Szintén itt készülnek az EU-ban érvényes kötelező érvényű tarifális, illetve származási felvilágosítások, valamint a jövedéki termékek kötelező érvényű KN-kód-besorolásai is.
A Szakértői Intézet tevékenysége folyamatosan bővül, az új feladatokra mindig nyitott. 2025. január 1-jétől az üzemanyagtöltő állomásokon értékesített folyékony üzemanyagok (benzin, gázolaj) piacfelügyeleti hatósági ellenőrzését is elvégzi.
A Szakértői Intézet 25 éves jubileumára készült ünnepi kiadvány elérhető a NAV honlapján.
Forrás: NAV
Amennyiben szüksége van a NAV Szakértői Intézete általi árubesorolásra, KTF kiállításra, keresse bizalommal az AD Intrade and Services Kft. munkatársait.