Az iparág és a harmadik országok által gyakorolt nyomás miatt, az EU végrehajtó testületének döntése alapján az erdőirtás rendelet végrehajtását 1 évvel elhalasztja.
A Bizottság ígérete szerint, további egyértelmű iránymutatást ad a vállalatok és végrehajtó hatóságok számára a szabályok alkalmazását tekintve.
A hosszabbítás azonban nem kérdőjelezi meg a jogszabály célkitűzéseit vagy annak tartalmát.
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/1115 rendelete alapján, 2023. június 29-én lépett életbe. A rendelet célja, hogy az EU területére importált vagy onnan exportált bizonyos termékeket csak akkor lehet forgalomba hozni, ha a rendeletben meghatározott feltételeknek megfelelnek. Az érintett vállalatoknak 2024. december 30-ig kell kialakítaniuk az EUDR-nek megfelelő rendszert.
Az Európai Unió számára fontos, hogy a CO2 kibocsátás csökkenjen, ebből kifolyólag 2024. december 30-tól a közepes és nagy vállalatoknak be kell tudniuk bizonyítani, hogy erdőirtásmentes ellátási láncot működtetnek.
Az érintettek köre 2025. június 30-tól ki lesz terjesztve a kis- és mikro vállalkozásokra is, valamennyivel enyhébb kötelezettségekkel.
A rendelet által érintett termékek vagy ebből készült áruk (ún. releváns termékek) az alábbiak:
– kakaó
– kávébab
– szója
– pálmaolaj
– marha
– fa
– gumi
Az említett áruk és termékek az EU területére történő behozatalának és kivitelének tilalma alóli kivételének 3 feltétele van.
1. Nem járulnak hozzá erdőirtáshoz vagy erdőpusztuláshoz.
2. Előállításuk a gyártó ország vonatkozó jogszabályai szerint történt. (amely nemcsak a környezetvédelmi előírások betartását foglalja magában, hanem a földhasználati joggal, erdőgazdálkodással, munkaügyi, adó- és/vagy emberi jogi jogszabályokkal kapcsolatosakat is)
3. Átvilágítási nyilatkozat vonatkozik rájuk.
Az erdőirtáshoz és az erdőpusztuláshoz kapcsolódó egyes áruk és termékek uniós piacon történő forgalmazásáról és Unióból történő kiviteléről szóló (EU) 2023/1115 rendelet teljes egészében itt olvasható.
Az EUDR rendelet hatálya alá tartozó vállalatoknak minősül minden olyan “operator” vagyis természetes vagy jogi személy, amely kereskedelmi tevékenysége során az említett termékekből hoz forgalomba vagy exportál. Továbbá, azok a “trader” más néven kereskedők, amely fogalom alá minden olyan személy tartozik, akik kereskedelmi tevékenységük során releváns termékeket forgalmaznak.
A kötelezettség hatálya alá tartozó vállalatoknak 2024. december 30-ig átvilágítási rendszert kell kialakítaniuk és működtetniük. Ennek a rendszernek egyaránt kell tudnia információt szolgáltatni, kockázatértékelési intézkedéseket és kockázatcsökkentő intézkedéseket végrehajtania. A termékek export / import esetén rendelkezésre kell tudni bocsátani az átvilágítási nyilatkozatot. Továbbá, éves jelentéstételi kötelezettség terheli a nem kkv vállalatokat.
Kifejezetten érdemes a megadott határidőig a szükséges intézkedéseket megtenni, mivel a hatóság szankciókkal léphet fel azokkal szemben, akik nem teljesítik a kötelezettségeiket. Ilyen szankció például, az éves forgalom legalább 4%-át kitevő bírság, erdőirtásból származó termékek és bevételek elkobzása. Valamint, az erdőirtást megtestesítő raktár eladományozása vagy megsemmisítése is.
Forrás: ec.europa.eu
Az AD Intrade and Services Kft. az EUDR kapcsán is áll ügyfelei szíves rendelkezésére, elérhetőségeinkért kattintson IDE.