Ugrás a tartalomra

Tag: EPR

Figyelem! Változnak az EPR bírság szabályai!

2025. április 1-jétől módosul a hulladékgazdálkodási bírság mértéke, valamint annak kiszabásának és megállapításának módja a 271/2001. (XII. 21.) Kormányrendelet értelmében. Az új szabályozás szigorúbb ellenőrzést és bírságokat vezet be a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) követelményeinek be nem tartása esetén.

Milyen esetekben szabható ki bírság?

  1. Negyedéves adatszolgáltatás elmulasztása
    • Ha egy gyártó nem teljesíti a forgalomba hozott körforgásos termékek mennyiségére vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségét, a bírság a ténylegesen forgalomba hozott mennyiség és az adott termékáramra meghatározott egységnyi díjtétel felének szorzata alapján kerül kiszámításra.
  2. Valótlan adatok megadása
    • Amennyiben a gyártó pontatlan vagy félrevezető adatokat szolgáltat, és ezzel a ténylegesnél alacsonyabb díjfizetési kötelezettséget teljesít, a bírság a valós és a bejelentett mennyiség különbsége alapján kerül meghatározásra, szintén az egységnyi díjtétel felének szorzataként.

Mit kell tenniük a gyártóknak?

A bírságok elkerülése érdekében a gyártóknak kiemelten figyelniük kell az alábbiakra:

  • Pontos és időben benyújtott adatszolgáltatás: minden negyedéves időszak végén.
  • Hiteles adatok közlése: a valótlan adatok súlyos pénzügyi szankciókat vonhatnak maguk után.
  • Hatósági ellenőrzésekre való felkészülés: az országos hulladékgazdálkodási hatóság jogosult adategyeztetéseket és helyszíni ellenőrzéseket végezni.

Mi az új szabályozás célja?

A változtatások célja, hogy a gyártók betartsák az előírásokat, ezáltal növelve a hulladékgazdálkodási rendszer átláthatóságát és hatékonyságát. Az új szankciórendszer komolyabb felelősséget ró a vállalkozásokra, elősegítve a környezettudatos és fenntartható gazdálkodást.

A vállalatok számára elengedhetetlen a folyamatos felkészülés és a hatályos jogszabályok figyelemmel kísérése. Az új szabályok bevezetésével a hatóság célja, hogy minden piaci szereplő egyformán felelősséget vállaljon a fenntartható hulladékgazdálkodásért. Azok a cégek, amelyek időben alkalmazkodnak az előírásokhoz, elkerülhetik a pénzbüntetéseket és elősegíthetik a környezettudatos gazdálkodás elterjedését.

Ne hagyja az utolsó pillanatra! Ellenőrizze EPR adatszolgáltatási kötelezettségeit, és kerülje el a bírság!

Keresse cégünket, az AD Intrade and Services Kft. a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) és a bírság elkerülése kapcsán is professzionális ügyintézést biztosít ügyfeleinek!

Forrás: MOHU

Változott a környezetvédelmi termékdíj törvény!

2025.01.01. hatállyal változott a környezetvédelmi termékdíj 2011. évi LXXXV. törvény.

Több egyéb változás mellett, kikerültek a termékdíj törvény hatálya alól azon termékkörök, amelyek a 2023.07.01.-i bevezetése óta a kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) díjban is érintettek voltak. A jogalkotó ezzel a gazdálkodók adminisztrációs terheit próbálja meg csökkenteni.
Ezidáig a KVTD és EPR kötelezettségnek is eleget téve két nyilvántartást kellett vezetni.

Termékdíj-kötelezettség alá tartozó termékkörök 2025.01.01-től:

  1. egyéb kőolajtermék,
  2. egyéb műanyag termék,
  3. egyéb vegyipari termék.

Az egyéb műanyag termék kategóriába a művirágok, műnövények mellé bekerültek – a korábban a csomagolószerek közé tartozó – műanyag hordtasakok is. Azoknál, akiknél előfordul ez a termék, változásbejelentés megtételével szükséges felvenni az egyéb műanyag termékáramot. A termékdíjtételek nem változtak a korábbiakhoz képest.

1. Egyéb kőolajtermék

TermékáramTermékdíjtétel
(Ft/kg)
Kenőolaj114

2. Egyéb műanyag termék

TermékáramTermékdíjtétel
(Ft/kg)
Műanyag művirág, levél- és gyümölcsutánzat és ezek részei; ezekből készült áru1900
Műanyag hordtasak, a biológiailag lebomló műanyagból készült műanyag hordtasak kivételével1900-F
Biológiailag lebomló műanyagból készült műanyag hordtasak500-F
F: műanyag hordtasak esetén fizetendő Ht. szerinti kiterjesztett gyártói felelősségi díj kollektív teljesítés esetére díjmoduláció nélkül miniszteri rendeletben megállapított összege.

3. Egyéb vegyipari termék

TermékáramTermékdíjtétel
(Ft/kg)
Szappanok, szerves felületaktív anyagok, mosószerek11
Szépség- vagy testápoló készítmények57

Forrás: Nemzeti Jogszabálytár

Az AD Intrade and Services Kft. munkatársai sokéves tapasztalattal állnak rendelkezésére környezetvédelmi termékdíj kapcsán is, keressen bennünket bizalommal!

Nem változtak az EPR díjtételek 2025-re vonatkozóan!

A 22/2024. (XI.28.) EM rendelet 4. számú mellékletében kihirdetésre kerültek a 2025. évben alkalmazandó EPR díjtételek. A 2024. évi összegekhez képest nem változtak a díjak 2025-re vonatkozóan.

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (vagyis az EPR) intézkedések együttese, amelyek célja, hogy a termék gyártója viselje a pénzügyi felelősséget, vagy a pénzügyi és szervezési felelősséget a termék életciklusa során a hulladékká válást követő hulladékkezelésért. Az EPR alapján a gyártó felelős – többek között – a visszavitt termék visszaváltásáért, visszavételéért, a termékből származó hulladék átvételéért, gyűjtéséért, amelyek az e tevékenységekért vállalt pénzügyi felelősséget is magukban foglalják.

Egy egységre vetített EPR díj mértéke kollektív teljesítés esetén.

Díjkategória megnevezéseDíjkódKoncessziós társaságot megillető díjelem
(Ft/kg)
Önkormányzatot megillető díjelem
(Ft/kg)
A gyártó által fizetendő kiterjesztett gyártói felelősségi díj
(Ft/kg)
műanyag csomagolásM012136219
papír és karton csomagolásP011712173
fém csomagolásV011788186
egyéb csomagolásX011254129
fa csomagolásF011919
textil csomagolásC016767
üveg csomagolásU01631477
társított (kompozit) csomagolásK011626168
egyszer használatos és egyéb műanyagtermékSUP0110112113
hőcserélő berendezésekE011151116
képernyők, monitorok és olyan berendezések, amelyek 100 cm2-nél nagyobb felszínű képernyőt tartalmaznakE023611362
lámpákE033051306
nagygépek (amelyeknek bármely külső mérete meghaladja az 50 cm-t)E041231124
fotovoltaikus panel (amelynek bármely külső mérete meghaladja az 50 cm-t)E0562163
kisgépek, kisméretű számítástechnikai berendezések és távközlési berendezések (amelyeknek egyik külső mérete sem haladja meg az 50 cm-t)E062601261
hordozható elem, akkumulátorA01160160
ipari elem, akkumulátorA02239239
gépjármű elem, akkumulátorA03238238
gépjárműJ012121
gumiabroncsG011343137
irodai papírI011271128
reklámhordozó papírR0191394
sütőolaj és -zsírZ013636
textiltermékekT0113114145
bútorok fábólB0111617
Forrás: Nemzeti Jogszabálytár

EPR ügyintézés kapcsán bátran keressék az AD Intrade and Services Kft. kollégáit IDE kattintva!

VJASZSZ Soproni konferencia 2024. november 21-22.!

Idén sem marad el a nagy hagyományokkal bíró Soproni Vámszakmai Napok és Üzletember Találkozó.
A Vám, Jövedéki és Adóügyi Szolgáltatók Szövetsége idén, 39. éve, hogy megrendezi vámszakmai konferenciáját.

Az idei helyszín ismét a négy csillagos soproni HOTEL SOPRON lesz, mely minden résztvevő igényét kielégíti a konzultáció során.

A konferencia első napján tájékoztatást kapunk a gazdaságunkat érintő kockázatokról és ezek kivédésének módszereiről, illetve megismerhetjük a vállalkozásfejlesztés lehetőségeit.

NAV Vámszakmai és Nemzetközi Elnökhelyettesének aktuális vámszakmai tájékoztatását követően betekintést nyerhetünk a termékimportot érintő adószakmai, valamint jövedéki változásokba és az adóhatósági ellenőrzés tapasztalataiba is. A résztvevők megismerhetik a termékdíj szabályozás várható változásait. Ezt követően szó lesz az ügyfélkaput érintő legfontosabb változásokról, az ezzel kapcsolatban jelenleg fennálló kérdésekről és megoldási lehetőségekről.

Információt kapnak a résztvevők az elektronikus fuvarlevél bevezetéséről. Valamint arról, hogy melyek azok a legújabb informatikai fejlesztések melyek csökkenteni tudják a vámügyintézők, valamint a kapcsolódó szolgáltatások adminisztrációs terheit. Szeretnénk tájékoztatást adni továbbá a vámigazgatási bírság, mint szankciós eszköz átalakítására vonatkozó javaslatunkról.

A konferencia második napján a CBAM (karbonvám) adatszolgáltatása mellett szó lesz a legfontosabb vámszakmai kérdésekről. Valamint decemberben 02-án bevezetésre kerülő új váminformatikai rendszerekről, a várható határidőkről. Végül pedig szeretnék megosztani a résztvevőkkel a hulladékgazdálkodást érintő (EPR, DRS) legfontosabb kérdéseket és tapasztalatokat a MOHU Zrt és a Pest Vármegyei Kormányhivatal tájékoztató előadásai alapján.

A konferencia részletes szakmai programja IDE KATTINTVA elérhető.

Forrás: VJASZSZ

Az AD Intrade and Services Kft. várja szíves megkeresésüket bármely alábbi szolgáltatás kapcsán!
– Vámügyintézés, vámtanácsadás, közvetlen és közvetett vámképviselet biztosítása,
– Környezetvédelmi termékdíj és EPR bevallások készítése és tanácsadás,
– CBAM és Intrastat adatszolgáltatás,
– Külkereskedelmi tanácsadás és ügyintézés.

2024-ben nem emelkednek az EPR díjak!

Lantos Csaba energiaügyi miniszter döntése értelmében a kiterjesztett gyártói felelősségi díjak mértéke a 2024. évben nem emelkedik – olvasható a tárca közleményében. A döntés meg is jelent a csütörtök esti Magyar Közlönyben. Az energiaügyi minisztérium tájékoztatásából az is kiolvasható, hogy a kötelező visszaváltás rendszere januártól mégis elindul.

Hazánkban július 1-jétől a koncessziós szerződés alapján a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. végzi a hulladékgazdálkodási feladatok egy részét. Ezzel együtt a brüsszeli irányelveknek és elvárásoknak megfelelően létrejött az új kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer is. Amiben a szennyezők többet fizetnek a hulladékaik elszállításáért, kezeléséért, megsemmisítéséért és újrafelhasználásáért. Ez arra ösztönzi a gyártókat, hogy kevesebb hulladékot képezzenek, több legyen az újrahasznosított termék és csomagolóanyag. Illetve környezetbarát anyagokat használjanak – olvasható az Energiaügyi Minisztérium csütörtök késő este kiadott közleményében.

A szabályozás a csomagolásokat, egyes egyszer használatos és egyéb műanyagtermékeket, az elektromos és elektronikus berendezéseket, az elemeket és akkumulátorokat, a gépjárműveket, a gumiabroncsokat, az irodai és reklámhordozó papírokat, a sütőolajat és -zsírt, bizonyos textiltermékeket, valamint a fabútorokat érinti. A díjfizetési kötelezettség a körforgásos termék gyártó általi forgalomba hozatalával keletkezik, és a díjat a gyártónak negyedévente kell megfizetnie a termék mennyisége után a koncessziós társaság által kiállított számla alapján – emlékeztet a tárca.

A gyártók által fizetendő kiterjesztett gyártói felelősségi díjat a MEKH javaslata alapján az energiaügyi miniszter rendeletben határozza meg. Lantos Csaba energiaügyi miniszter döntése szerint a jövő évben változatlan marad a környezetszennyező termékek gyártói által fizetendő díjak mértéke, így azt az érintett gyártóknak – a 8/2023. (VI. 2.) EM rendeletben foglaltakkal azonos mértékben – szükséges majd teljesíteni.

Az erről szóló rendelet a csütörtöki közlönyben jelent meg, “az energiaügyi miniszter 23/2023. (XI. 30.) EM rendelete a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység ellátásával összefüggő díjak, a díjalkalmazási feltételek, valamint a díjmegfizetés rendjének 2024. évi megállapításáról” címmel. A részletes díjtételeket a rendelethez csatolt mellékéletek tartalmazzák.

Kötelező visszaváltás

A minisztériumi tájékoztató azt is részletezi, hogy a kötelező visszaváltási díjas termékek – például az italos üvegek, üdítős palackok –  gyártói 2023. december 31-ig a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerrel érintettek. Az új évtől azonban a kötelező visszaváltási díjas rendszer hatálya alá tartoznak majd. Ennek megfelelően 2024. január 1-től a kötelező visszaváltási díjas rendszerben a 2023. évi kiterjesztett gyártói felelősségi díj mértékével megegyező szolgáltatási díjon felül csak egy csekély mértékű csatlakozási díjat kell megfizetniük.

A minisztériumi közlemény azt erősíti meg, hogy a kötelező visszaváltási rendszer jövő év januárjától elindul.

Ezzel szemben szerdán az a hír jelent meg Áder János korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnökének nyilatkozata alapján, hogy január elseje helyett július 1-étől lesznek kötelesek feltüntetni a gyártók a visszaváltáshoz szükséges kódokat a PET-palackokon, az alumínium és üveg italospalackokon. A volt köztársasági elnök szerint a gyártók akadályozzák a betétdíj bevezetését, ezért csúszik fél évet a bevezetés.

Ne feledjék, az AD Intrade and Services Kft. EPR, KVTD és VÁM szakterületen is az Önök rendelkezésére áll!

Forrás: Portfolio

Közzétették a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) díjait!

Július elsejétől indul hazánkban az “Extended Producers Responsibility” (EPR), más néven a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer. Részletesen korábbi hírünkben olvashat, amennyiben IDE KATTINT.

A Magyar Közlöny 81. számában kihirdetésre került az Energiaügyi miniszter 8/2023. (VI.2.) EM rendelete, mely alább olvasható. A rendelet tartalmazza a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység ellátásával összefüggő díjak, a díjalkalmazási feltételek, valamint a díjmegfizetés rendjének megállapítását.

Kérdés esetén, az AD Intrade and Services Kft. kollégái állnak szíves rendelkezésükre.

Megjelentek az EPR rendszer működésének részletes szabályai!

A Magyar Közlöny 37. számában megjelent a Kormány 80/2023. (III.14.) Kormány rendelete a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) működésének részletes szabályairól.

IDE kattintva tekinthető meg és tölthető le a rendelet.

Mint ismeretes, 2023. július 1-től bevezetésre kerül a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer, más néven EPR. A korábbi tervezetnek megfelelően, a gyártói (és külföldről forgalomba hozói) kötelezettség a hulladékhasznosításra az érintett termékek értékesítése után fog keletkezni. Negyedéves adatszolgáltatás és díjfizetési kötelezettséggel jár, előbbit a hulladékgazdálkodási hatóság felé, utóbbit a MOL felé kell rendezni. A hatóság részére történő adatszolgáltatást a termékdíjhoz hasonlóan, a tárgynegyedévet követő hónap 20-ig kell elvégezni. Az adatszolgáltatás alapján a MOL állítja ki a számlát a fizetendő gyártói felelősségi díjról, melyet a számla kézhezvételét követő 15 napon belül kell megfizetni.

Mint ahogy korábban is írtuk, a nagy részben kapcsolódó adattartalom miatt, az EPR-adatszolgáltatás elkészítését és benyújtását is vállalja igény esetén az AD Intrade and Services Kft.

A gyártóknak, egyéb kötelezetteknek a MOHU Zrt. rendszerében történő regisztrációjuk után az országos hulladékgazdálkodási hatósághoz kell benyújtaniuk a nyilvántartásba vételi kérelmüket. Mindazon szervezetnek regisztrálnia kell, amelyek 2023. február 28. napján a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozó hulladékot termeltek. A MOHU Zrt. rendszerébe történő regisztrációt 2023. március 1. és 2023. április 30. között kell teljesíteni.

Ne feledje, az AD Intrade and Services Kft. készséggel áll meglévő és leendő ügyfelei segítségére, már a regisztrációs folyamat elvégzésében is. Honlapunk Kapcsolat fülére kattintva lépjen kapcsolatba környezetvédelmi termékdíj tanácsadó kollégánkkal.