Skip to content

Tag: #nav

Orosz-ukrán háború miatt elrendelt 12. szankciós csomag!

Miután Oroszország 2022. február 21-én elismerte Ukrajna Doneck és Luhanszk régiójának (oblaszty) nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területeit, 2022. február 24-én pedig provokáció nélkül, indokolatlanul inváziót indított Ukrajna ellen, az EU egy sor újabb szankciót vezetett be Oroszországgal szemben.

Milyen szankciókat fogadott el eddig az EU?

Az EU súlyos és példa nélkül álló szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben az Oroszország által 2022. február 24-én Ukrajna ellen indított agresszív háborúra, valamint Ukrajna Doneck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon régióinak jogellenes annektálására válaszul.

Ezek a szankciók kiegészítik az Oroszországgal szemben 2014 óta, a Krím annektálása és a minszki megállapodások végrehajtásának elmulasztása nyomán bevezetett meglévő intézkedéseket.

A szankciók közé célzott korlátozó intézkedések (egyéni szankciók), gazdasági szankciók és vízumintézkedések tartoznak.

A gazdasági szankciók révén az EU azt akarja elérni, hogy Oroszország súlyos következményeket viseljen cselekményei miatt. Illetve, ténylegesen csökkenjenek az agresszió folytatására való képességei.

Az egyéni szankciók az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó tevékenységek támogatásáért, finanszírozásáért vagy végrehajtásáért felelős, illetve azokból hasznot húzó személyekre irányulnak.

Az EU az alábbi országokkal szemben is szankciókat fogadott el:

  • Belarusz, válaszul az Ukrajna elleni invázióban való részvételére
  • Irán, drónok gyártása és szállítása miatt

Forrás: Az Európai Unió Tanácsa

Az orosz-ukrán háborúval összefüggésben elrendelt uniós szankciók megtalálhatóak a NAV honlapján IDE kattintva.

Ha vám, KVTD, EPR, Intrastat, CBAM, akkor AD Intrade and Services Kft.

Újabb öt évig maradnak a dömpingellenes vámok bizonyos árukra

2017 óta dömpingellenes vámokat vetett be az Európai Bizottság a kínai rozsdamentes acélcsövekre és csőszerelvényekre.
Idén, a felülvizsgálat során a Biztosság arra a döntésre jutott, hogy a dömpingellenes vámok megszüntetése esetén az Európai Unió piacát ellepnék ezek a termékek. Az áruáradat évi mintegy 100 millió euró értékű dömpingtermék beérkezését jelentette volna. Ebből adódóan, további 5 évre meghosszabbították a piacvédelmi intézkedést.

Fontos megjegyezni, hogy a kínai gyártók az említett vámok elkerülése érdekében Malajziában szerelik össze a termékeket, így erre az országra is kiterjesztették a korlátozásokat. Két olyan gyártó vállalat – amelyek igazoltan malajziaiak – mentesülnek az intézkedések alól, név szerint az SPI United és a Pantech Stainless and Alloy Industries.

Dömpingellenes vámok alakulása

Ország%
Kína30,7 – 64,9
Malajzia64,9
Tajvan5,1 – 12

Mi az a dömpingellenes vám?

Olyan adó vagy vám összege, amelyet olyan termékekre vagy szolgáltatásokra vetnek ki, amik enélkül a véd intézkedések nélkül nagy mennyiségben, olcsón kerülhetnek forgalomba az adott importáló országba. A fenti táblázatból is látható, hogy a magas százalékok által, a dömpingellenes vámot kiszabó közösség megfosztja az exportálót piaci előnyétől, ezáltal védve saját piacát.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1036 Rendelete (2016. június 8.) “az Európai Unióban tagsággal nem rendelkező országokból érkező dömpingelt behozatallal szembeni védelemről” rendelet tartalmazza a dömpingellenes vámmal kapcsolatos összes információt.

Forrás: European Commission

Kérdése van vám témában? Keresse szakügyintéző kollégáinkat a KAPCSOLAT menüpontban.