Skip to content

Tag: Ukrajna

13. szankciós csomag Oroszországgal szemben

Mint ismeretes, Oroszország 2022. február 24-én inváziót indított Ukrajna ellen. Az EU erre reagálva, folyamatosan szankciós intézkedéseket hoz Oroszországgal szemben.
Korábbi híreink ebben a témában:
Orosz-ukrán háború miatt elrendelt 12. szankciós csomag!
Újabb szankciós rendelet Oroszországgal szemben!
Tájékoztatás az EU 10. szankciós csomaggal kapcsolatban!

A NAV KI Vám Főosztályának tájékoztatása alapján, 2024.02.24-ei hatállyal módosult az Oroszországgal szembeni szankciós rendelkezéseket tartalmazó 833/2014/EU tanácsi rendelet.
A módosító rendelkezéseket a mellékelt 2024/745/EU tanácsi rendelet tartalmazza.

A vámhatósági tevékenységet érintő témakörök a következők:

  • A tanácsi rendelet IV. mellékletében szereplő orosz és egyéb harmadik országos entitások köre. Illetve, a VII. melléklet „B” részében és XXIII. mellékletben szereplő kiviteli tilalom alá eső termékek köre bővült. Ezen belül a VII. melléklet 4. kategóriája a 8532 22 HR kód alá sorolható alumínium-elektrolit kondenzátorral, a XXIII. melléklet a 8504 KN kód elektromos transzformátorral. Ezen kívül a XXIII. mellékletből kiemelték a 8504 32, 8504 33, 8504 34 HR kód alapján azonosítható transzformátorokat.
  • A tanácsi rendelet 3k. cikke új (3ac) bekezdéssel egészült ki, amely szerint a tanácsi rendelet XXIII. mellékletében szereplő, a 8504 10, 8504 21, 8504 22, 8504 23, 8504 31, 8504 40, 8504 50 és 8504 90 KN kódok alá tartozó termékek esetében a kiviteli tilalmak nem alkalmazandók a 2024. február 24. előtt megkötött szerződések vagy az ilyen szerződések teljesítéséhez szükséges járulékos szerződések 2024. május 25-ig történő teljesítésére (tehát új átmeneti rendelkezést alakítottak ki a 8504 KN kód alá sorolt termékek esetében).
  • A tanácsi rendelet XXXVI. mellékletében szereplő, a vas és acél behozatala tekintetében partnerországnak tekinthető harmadik országok listája (jelenleg Svájc és Norvégia) kiegészült az Egyesült Királysággal, így az onnan érkező vas és acéltermékek esetén nem kell az alapanyag feldolgozására vonatkozó származási bizonyítékok meglétét igazolni.

Az AD Intrade and Services Kft. szívesen áll az Ön rendelkezésére; vám, KVTD, EPR, CBAM, Intrastat ügyintézésben.
Keresse kollégáinkat bizalommal!

Újabb szankciós rendelet Oroszországgal szemben!

2023. június 24-től változtak az orosz–ukrán háború miatt Oroszországgal szemben elrendelt egyes szankciók szabályai. Emiatt legkorábban 2023. szeptember 30-tól, egyes vas- és acéltermékek Európai Unió területére behozatalakor az importőröknek bizonyítékot kell szolgáltatniuk a termék harmadik országban végzett feldolgozásához felhasznált vas és acél alapanyagok származási országáról.

sanction

Az Oroszországból származó, a Rendelet XVII. mellékletében, vámtarifaszám szerint felsorolt vas és acél alapanyag felhasználásával harmadik országokban előállított vas- és acéltermékek behozatali tilalma különböző időpontokban lép hatályba, a felhasznált alapanyagtól függően:

  • 2023. szeptember 30-tól a XVII. mellékletben szereplő – de a 7207 11, 7207 12 10 vagy 7224 90 KN-kód alá tartozó félkész termékektől eltérő – alapanyagból előállított termékekre.
  • 2024. április 1-jétől a XVII. mellékletben szereplő, a 7207 11 KN-kód alá tartozó félkész termékből előállított termékekre.
  • 2024. október 1-jétől a XVII. mellékletben szereplő, a 7207 12 10 vagy 7224 90 KN-kód alá tartozó félkész termékekből előállított termékekre.

Az alapanyag származására vonatkozó bizonyítéknak minden, a Rendelet 3g. cikkében felsorolt termék behozatalakor rendelkezésre kell állnia. Ennek ellenőrzéséhez 2023. szeptember 30-tól beépítettek egy intézkedést az Európai Unió Integrált Vámtarifájába (TARIC). Emiatt az érintett termékek behozatali vámeljárásainak kezdeményezésekor a vám-árunyilatkozaton az Y824 igazoláskódot kell szerepeltetni.

A származási országra utaló bizonyítékot elektronikusan vagy papíralapon kell bemutatni. Ha a vámhatósági ellenőrzéskor a megfelelő bizonyíték nem áll rendelkezésre, vagy adattartalma nem megfelelő, az áru nem engedhető át, és a nyilatkozattevőnek további bizonyítékot kell szolgáltatnia a vámhatóságnak arról, hogy az áruk nem tartoznak a 3g. cikk szerinti behozatali tilalom hatálya alá.

Bizottság 2023. szeptember 12-én aktualizálta a „Gyakran ismételt kérdések és arra adható válaszok” című angol nyelvű tájékoztatóját (angolul: FAQs, magyarul: GYIK),  amelyet az orosz–ukrán háború miatt elrendelt általános behozatali szankciókról dolgozott ki. A Bizottság e tájékoztatása (tájékoztató) jelen közlemény mellékletében olvasható. 

A tájékoztató 11. pontja részletesen ismerteti a harmadik országban – a Rendelet XVII. mellékletében felsorolt orosz alapanyag felhasználásával – előállított vas- és acéltermékek behozatalához szükséges, azok alapanyagának származására vonatkozó bizonyítékokat.

Az uniós gyártók egyesületeivel egyeztetett bizottsági álláspont az, hogy elégséges bizonyítéknak az alábbiak tekinthetők:

  • Félkész terméknél: MTC-okmány, amely tartalmazza:
    • a gyártás helye szerinti létesítmény nevét,
    • a hevítési számhoz („heat number”) tartozó országot (az öntőüst országát) és 
    • a termék legalább hat számjegyű vámtarifaszámát.
  • Készterméknél: MTC-okmány vagy -okmányok (ha az összes lényegi információ nem összegezhető egyetlen dokumentumon), amely tartalmazza:
    • a hevítési számhoz („heat number”) tartozó ország (az öntőüst országát) és létesítmény nevét,
    • a termék legalább hat számjegyű vámtarifaszámát és
    • azon ország és létesítmény nevét, ahol a származó helyzet szempontjából releváns további feldolgozási műveletet (például meleg-, vagy hideghengerlés, hegesztés) végezték.

Ugyanakkor a vámhatóságnak az alábbi dokumentumok is bizonyítékok lehetnek:

  • gyártói nyilatkozat,
  • exportőri nyilatkozat,
  • kereskedelmi számla,
  • szállítólevél,
  • minőségi tanúsítvány,
  • hosszú távú beszállítói nyilatkozat,
  • gyártási és építési dokumentum,
  • exportőr ország vám-árunyilatkozatának adatai,
  • üzleti levelezés,
  • gyártási leírás,
  • szerződésben szereplő záradékok.

A bizottsági tájékoztatás szerint az importőr felelős az alapanyag származási országára vonatkozó bizonyítékokban szereplő adatok helyességéért. A vámhatóság megalapozott gyanú esetén további bizonyítékot kérhet a termék megmunkálásáról, feldolgozási műveleteiről. A származási országról minden bizonyítéknak, adatnak koherensnek kell lennie egymással. Az importőrnek kellő gondossággal kell eljárnia a megadott információk hitelességének és pontosságának biztosítására. 

Fontos, hogy EIDR-engedély birtokában sem mentesíthetők a vám elé állítási kötelezettség alól azok az áruk, amelyek tiltó és korlátozó rendelkezések hatálya alá tartoznak.

Kérjük, hogy a vámeljárásokban 2023. szeptember 30. után bejelentett, a Rendelet XVII. mellékletében felsorolt vas- és acéltermékek behozatalakor a fentiekre legyenek figyelemmel.

Forrás: NAV

AD Intrade and Services Kft. #vám #termékdíj #intrastat #EPR

Tájékoztatás az EU 10. szankciós csomaggal kapcsolatban!

2023. február 25-én kihirdetésre került az EU Hivatalos Lapjának L0591 számában az Oroszországgal kapcsolatos 10. szankciós csomag. A szankciókat tartalmazó tanácsi rendelet IDE KATTINTVA érhető el.

A 10. szankciós csomag vámhatósági folyamatait is érintő elemei az alábbiak, összegezve:

1., Az EU-ból kivitt, a 833/2014/EU rendelet 2. cikke szerinti kettős felhasználású termékek Oroszország területén keresztül történő átszállítása (tranzit) tilos (2023/427/EU rendelet 1. cikk 2. pont). A tilalom nem vonatkozik a meghatározott célokra (pl. humanitárius, egészségügyi, orvosi, szoftverfrissítés) szánt termékek tranzitjára. Ugyanakkor ebben az esetben a kettős felhasználású termékek forgalmára irányadó 2021/821/EU rendelet szerint engedélyre lesz szükség. Az illetékes hatóságok (hazánkban Budapest Főváros Kormányhivatala) meghatározott felhasználásra (pl. atomenergia polgári felhasználása, tengerészet) szánt kettős felhasználású termékek esetében engedélyezheti az Oroszország területén történő tranzit szállítást.

2., Az EU-ból kivitt tűzfegyverek, tűzfegyverdarabok, alapvető alkotóelemeik és lőszereik Oroszországon keresztül történő átszállítása is tilos (2023/427/EU rendelet 1. cikk 3. pont). Eddig csak az Oroszországba irányuló kivitel volt tiltott a 833/2014/EU rendelet 2aa. cikke szerint.

3., A 833/2014/EU rendelet 3c. cikke szerinti, a XI. melléklet (légi járművek és alkatrészeik) új „D” részében vámtarifaszám szerint szereplő áruk Oroszországba történő kivitele tilos (2023/427/EU rendelet 1. cikk 4. pont). Ugyanakkor a kiviteli tilalom nem vonatkozik az új „D” részben szereplő áruk esetében a 2023. február 26. előtt megkötött szerződések vagy az ilyen szerződések teljesítéséhez szükséges járulékos szerződések 2023. március 27-ig történő teljesítésére.

4., A 833/2014/EU rendelet 3i. cikke szerinti, a XXI. melléklet (Oroszországnak jelentős bevételeket generáló és ezáltal lehetővé teszik számára az ukrajnai helyzetet destabilizáló intézkedések meghozatalát biztosító termékek) új „C” részében szereplő áruk Oroszországból történő behozatala tilos (2023/427/EU rendelet 1. cikk 6. pont). Ugyanakkor a tilalmak nem vonatkoznak az új „C” részben szereplő áruk esetében a 2023. február 26. előtt megkötött szerződések vagy az ilyen szerződések teljesítéséhez szükséges járulékos szerződések 2023. május 27-ig történő teljesítésére. A behozatali tilalom 2023. június 30-ig nem vonatkozik a „C” részben feltüntetett 2803 és 4002 KN kód alá sorolt árukra, mivel e termékek Oroszországból történő behozatalára, vásárlására vagy szállítására a jelzett időpontig behozatali mennyiségi kontingenst vezettek be, amelyekre a 2447/2015/EU rendelet 49-54. cikkei irányadók.

5., A 833/2014/EU rendelet 3k. cikke szerinti, a XXIII. melléklet (Oroszország ipari kapacitásainak fejlesztéséhez felhasználható áruk) új „C” részében szereplő áruk Oroszországba történő kivitele tilos (2023/427/EU rendelet 1. cikk 7. pont). A kiviteli tilalom nem vonatkozik az új „C” részben szereplő áruk esetében a 2023. február 26. előtt megkötött szerződések vagy az ilyen szerződések teljesítéséhez szükséges járulékos szerződések 2023. március 27-ig történő teljesítésére. Az átmeneti mentesség nem vonatkozik a „C” részben szereplő 7208 25, a 7208 90, a 7209 25, a 7209 28 és a 7219 24 vámtarifaszámok alá tartozó termékekre. A XXIII. melléklet „C” részében szereplő termékek kivitele, eladása, szállítása, átadása engedélyezhető, ha e termékekre a repüléstudományt érintő iparban felhasznált titántermékek előállításához van szükség.

6., Módosultak a XXIII. mellékletben szereplő áruk engedély alapján realizálható kivitelének szabályai. Már csak a 8417 20 vámtarifaszám alá tartozó áruk eladása, szállítása, kivitele engedélyezhető, ha ezekre az árukra személyes háztartási használat céljából van szükség (korábban 8419 81 80 és a 8438 10 10 vámtarifaszám alá tartozó áruk háztartási célú felhasználásra történő kivitele is engedélyezhető volt).

7., Az új 12e. cikk alapján a vámhatóságok az EU-ba már behozott, behozatali tilalom hatálya alatt álló árukat kiadhatják az UVK 5. cikk 26. pontja alapján, ha azokat az UVK 134. cikkével összhangban vám elé állították a behozatali tilalom hatálybalépése vagy alkalmazásának időpontja előtt, attól függően, hogy melyik a későbbi időpont (2023/427/EU rendelet 1. cikk 15. pont). A vámhatóság az árukat nem adhatja ki, ha alapos a gyanú a szankciók megkerülésére. Ilyen esetben az az érintett áruk Oroszországba történő újrakivitelét nem lehet elvégezni. Az ilyen árukkal kapcsolatos kifizetéseknek összhangban kell lenniük a 833/2014/EU rendeletben és a 269/2014/EU rendeletben írtakkal és azok célkitűzéseivel. Az EU területén tartózkodó és 2023. február 26. előtt az EU-ba behozott, vám elé állított, a 833/2014/EU rendelet alapján visszatartott árukat vámhatóság az előzőek szerint meghatározott feltételek alapján kiadhatják. Az előző feltételek miatt a tilalom hatálya alá nem tartozó áruk UVK szerinti átengedéséhez szükséges valamennyi eljárási lépést engedélyezni kell.

Mellékletek módosulása:

1., A 833/2014/EU rendelet VII. melléklete módosult, a kiviteli tilalom alá tartozó termékek köre bővült. Amelyek hozzájárulhatnak Oroszország katonai és technológiai megerősítéséhez, vagy a védelmi és biztonsági ágazat fejlesztéséhez. A VII. melléklet „A” részében áruleírás szerint feltüntetett minden termékkategóriát (I-X.) érinti a változás. Például; az elektronika, számítógépek, távközlés, információbiztonság, szenzorok és lézerek, navigáció és repülőelektronika, tengerészet, légtér és hajtórendszerek, vegyes termékek, különleges anyagok és kapcsolódó berendezések, anyagfeldolgozás területeit. Továbbá a VII. melléklet „B” részében vámtarifaszámok szerint feltüntetett termékek köre olyan termékekkel bővült.
Ilyenek a kapcsolótáblák, panelek, konzolok, amelyek több 8535 vagy 8536 vámtarifaszám alá tartozó készülékkel felszereltek. Elektromos-vezérlésre vagy villamosenergia elosztásra, televíziós kamerák, egyéb optikai műszerek és hőmérsékletmérők, antennák, egyéb fix kondenzátorok.

2., A 833/2014/EU rendelet XI. mellékletében vámtarifaszám szerint szereplő termékek köre módosult, a melléklet új „D” résszel bővült. Az új „D” részben többek között a sugárhajtású gázturbina, légcsavaros gázturbina, ezek alkatrészei szerepelnek.

3., A 833/2014/EU rendelet XXI. mellékletében vámtarifaszám szerint szereplő termékek köre módosult, a melléklet új „C” résszel bővült. Az új „C” részben többek között; a vazelin, a paraffinviasz, az ásványolajkoksz, az ásványolajbitumen, a természetes bitumen és aszfalt, a szén, a szintetikus és a természetes gumi termékek szerepelnek.

 4., A 833/2014/EU rendelet XXIII. mellékletében vámtarifaszám szerint szereplő áruk köre módosult, a melléklet új „C” résszel bővült. Az új „C” részben többek között; a gipsz, a növények hagymái, a 27-29. árucsoportba sorolt vegyi anyagok, festékek és lakkok, kenőanyagok, műanyag, gumi és fatermékek, papíráruk, vas és acéláruk, műszerek, elektromos gépek, berendezések szerepelnek.

Forrás: VJASZSZ

Vámszakmai, termékdíj és Intrastat kérdésekben is állunk rendelkezésükre a következő elérhetőségeken. KAPCSOLAT

Kihirdetésre került a 9. szankciós csomag!

Az EU 2022/2474/EU tanácsi rendelettel, 2022. december 17-i hatállyal módosította az Oroszországgal szemben elrendelt szankciókat tartalmazó 833/2014/EU tanácsi rendeletet.

A rendeletet IDE kattintva töltheti le.

A korábbi szankciós rendeletek pedig ITT érhetőek el.